Удовлетворението на Продължаваме промяната-Демократична България (Спаси София) от най-после успешния избор

...
Удовлетворението на Продължаваме промяната-Демократична България (Спаси София) от най-после успешния избор
Коментари Харесай

ГЕРБ и БСП овладяха общинския съвет на София през ключови комисии. Терзиев без мнозинство, Възраждане се разпадна

Удовлетворението на " Продължаваме промяната-Демократична България (Спаси София) " от най-после сполучливия избор на председател на Столичния общински съвет (СОС) търпя единствено няколко часа, откакто на последвалото съвещание обединението загуби основните комисии при избора на управленията им и в последна сметка ще ръководят единствено една.

Съветници от ГЕРБ и Българска социалистическа партия ще водят най-важните непрекъснати комисии и даже " ИТН " е отпред на две. Така на процедура благодарение на дребните групи те овладяха съвета, защото решенията по значими тематики се приготвят и гласоподават точно в комисиите.

В четвъртък (8 октомври) още преди съвещанието се разбра, че огромните групи са се договорили да изберат кандидатурата на най-голямата и Цветомир Петров събра 47 гласа. Не беше изяснено по какъв начин е реализирана толкоз шарена поддръжка - и от ГЕРБ, и от Българска социалистическа партия, и " Синя София ", единствения консултант на Вътрешна македонска революционна организация Карлос Контрера, както и четирима от " Възраждане ", които бяха изключени от групата веднага след вота им - въпреки и под изискване за краткотраен ръководител до август.

Не се разбра дали дружно с решението за ръководител има сделки за поддръжка за други основни и идни решения в столичната община и какви. И часове по-късно " Продължаваме промяната-Демократична България (Спаси София) " изглеждаха сюрпризирани от развиването на събитията, в които изгубиха от тези, които гласоподаваха за Петров.

" Има болшинство, но не е нашето " -  така реагира новоизбраният ръководител на общинския съвет Цветомир Петров до момента в който излизаше от залата след непредвидения поврат. На въпрос на " Нова телевизия " по какъв начин се е стигнало до тези решения, той сподели " Не знам и аз ", само че не разяснява повече. 

" Ние сме съпротива очевидно ", съобщи водачът на " Спаси София " Борис Бонев пред медии. " Продължаваме промяната-Демократична България (Спаси София) " са най-голямата група с 23 общински съветници, следвани от ГЕРБ (14), само че три месеца не успяваха да договорят поддръжка за ръководител.

След сполучливия осми опит, работата на новия общински съвет можеше да стартира и последва структурирането му на второ съвещание - установяване на политическите групи и избора на зам.-председатели - петима, в който единствената изненада беше, че и представител на отстранените четирима от " Възраждане " получи място.

След това се мина към избор на управление и членове на непрекъснатите общински комисии, а съвещанието беше удължавано. Карлос Контрера от Вътрешна македонска революционна организация пръв внесе в деловодството отчет с оферти за състав на комисиите и той бе подложен за разискване и гласоподаване първи.

" Продължаваме промяната " би трябвало да схванат, че би трябвало да има баланс. Не може да дойдеш на договаряния и да поискаш 5-те най-сериозни комисии да са с твои ръководители. А в това време да си малцинство. Така не се прави в тази обстановка ", разяснява Контрера пред медии.

В това време общинските съветници от най-голямата група - " Продължаваме промяната-Демократична България (Спаси София) " предлагаха след избора на петимата зам.-председатели въпросът за състава на комисиите да се отсрочи за последващо съвещание. Опитите им обаче не съумяха, тъй като всички останали политически сили в съвета се сплотиха въпросът да се гледа още в четвъртък вечер.

При гласуването " за " бяха 33-ма съветници - от ГЕРБ-СДС, Българска социалистическа партия, " Синя София ", четиримата отцепници от " Възраждане " и Контрера, имаше един " срещу " и един " въздържал се ". На финала на съвещанието представители на тези политически обединения обясняваха, че няма нова коалиция и болшинство в СОС.

Единственият глас " срещу " беше на Войслав Тодоров от групата на Българска социалистическа партия. Той е от " Изправи се България " и се аргументира, че с това систематизиране на комисиите се продължава " модела ГЕРБ " в ръководството на общината. " А хората не гласоподаваха за ръководство на ГЕРБ ", съобщи Тодоров.

" Продължаваме промяната-Демократична България (Спаси София) " не взе участие в гласуването, тъй като съветниците напуснаха залата преди този момент. 

 

Позициониране на ГЕРБ и Българска социалистическа партия в комисиите

В отчета на Контрера се оказа, че е заложено, че ГЕРБ-СДС получава председателското място в основните комисии по финанси и бюджет, по стопанска система и цифрова промяна, по просвета и обучение, и комисията по публичен ред и сигурност. За тях е и комисията за младежта и спорта.

За Българска социалистическа партия са транспортната комисия, комисията по опазване на здравето и тази по локално самоуправление и нормативна уредба (т.нар. правна), както и тази за връзки с гражданското общество.

" ИТН " взе председателското място на комисията по инженерна инфраструктура и енергийно обмисляне, както и комисията по запазване на околната среда.

За най-голямата група остана само комисията по интернационално съдействие и европейски стратегии. В отчета на Контрера за тях се предвиждаше още една - за битка с корупцията, само че от " Продължаваме промяната-Демократична България (Спаси София) " си направиха отказ с аргумента, че не е известен съветникът, препоръчан да я оглави.

Важен подробност е, че бе повишен броят на членовете на основните комисии - на 13, на 15 и 17 души. Така се парира и численият превес на най-голямата група в редовия състав на тези комисии.

При разискванията по оферти на съветници постоянно се сменяха имена в състава на комисиите, затова не е доста ясно какъв тъкмо е крайният им вид на ръководители и членове.

Заседанието най-после се водеше от зам.-председателя от ГЕРБ Георги Георгиев.За малко то беше и на мрачно, поради механически проблем, засегнал осветлението, само че не беше прекратено, а съветниците осветяваха с телефоните си. Следващото съвещание на общинския съвет е на 22 февруари.

 

Борис Бонев: Срам и срам

Лидерът на " Спаси София " разяснява избора на ръководители и със статус във " Facebook ", в който още веднъж дефинира обединилите се в гласуването за комисии като " новото болшинство ".

" Мнозинство, което очевидно ще цели статуквото да се резервира. Явно ще цели далаверите на ГЕРБ да не бъдат извадени на ярко. Явно ще цели идните смени на шефовете на общинските сдружения с изминал мандат, да са след нагласени състезания ", написа Бонев. Пред медии той сподели, че няма самообладание да стартират да демонстрират и разкриват " всичките далавери на ГЕРБ в предходното ръководство ".

В обществената мрежа, Бонев написа, " не, че сме имали подозрения, само че ГЕРБ, Българска социалистическа партия благодарение на по-малките партии - отделилите се от " Възраждане ", " Синя София ", Има Такъв Народ и Вътрешна македонска революционна организация превзеха общинския съвет ", само че не изяснява дали и за какво в действителност са очаквали такова развиване с гласуването.

 

Любо Георгиев от " Екипът на София " напусна поста консултант на кмета Васил Терзиев

От тази седмица спирам да съм консултант на кмета. Правя това, тъй като не разполагам с инструментите и разбирането, нужни за реализацията на дейностите, които предложихме още преди изборите. Не считам, че съм пълностоен член на сегашния управнически екип. Не мисля, че по този начин съм най-полезен на София. " Това написа във " Facebook " Любо Георгиев от самодейността " Екипът на София ".

Решението на Георгиев е изненадващо поради обстоятелството, че малко след изборите той разгласи, че ще е зам.-кмет на София, като ще дава отговор за градската среда и благоустройството. Това можеше да стане факт след избора на ръководител на Столичния общински съвет, което се случи през днешния ден. В поста си във " Facebook " Георгиев показва, че в последните два месеца е бил на краткотрайната позиция консултант на кмета, до провеждането на промяна в бранш градско обмисляне.

Той отбелязва, че преди година " Екипът на София ", както и представители на цивилен организации и партии са показали своето виждане за това по какъв начин би трябвало да се ръководи градът, само че все още не виждат по-качествено и друго по дух ръководство на София.

" Продължаваме да считаме, че с цел да потръгнат нещата по нов метод, са нужни доста и същински (!) промени в Столичната община - от структурата на администрацията, през организацията на процесите, работата с обществените запаси, та до публичността и връзката. Сега, с определен ръководител на общинския съвет, нека общината най-накрая да може да проработи на цялостни обороти ", споделя още Георгиев.

Той показва, че за два месеца е съумял да извърши към 20 значими задания, които могат да се видят в неговия Facebook профил.

 

 

Източник " Дневник "

 

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР